Krynica Morska to najbardziej znany kurort na Mierzei Wiślanej nad Bałtykiem.
Malownicze lasy sosnowe otaczają Krynicę ze wszystkich stron. Łagodnie obniżające się morskie dno i cieplejsza woda niż w innych nadbałtyckich miejscowościach stwarzają idealne warunki do kąpieli.
Krynica Morska leży między Kątami Rybackimi a Piaskami, niedaleko leżą Stegna i Jantar.
Odległości:
Warszawa - Krynica Morska - 340 km (jest to najbliżej stolicy położony kurort nadmorski)
Gdańsk - Krynica Morska - 74 km
Poznań - Krynica Morska 370 km
Białystok - Krynica Morska - 390 km
Teoria & historia
Prawa miejskie Krynica uzyskała dopiero w roku 1990, choć osada po raz pierwszy wzmiankowana była już w XV w. Dziś, z liczbą ludności wynoszącą zaledwie 1248 osób, jest najmniej ludną gminą miejską w Polsce, jednak w lecie, za sprawą licznie odwiedzających ją turystów, tętni życiem.
Nazwa „Krynica Morska” jest dość młoda. Początkowa słowiańska nazwa tej osady to Łeb, zaś w czasach przynależności do Prus zmienioną ją na „Kahlberg”, co po polsku oznacza „Łysą Górę”. Tak też nazywała się zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Później przez kilka lat istniała jako „Łysica”, by w końcu w 1958 r. zyskać nową, ostateczną nazwę „Krynica Morska”.
W 1895 r. w Krynicy Morskiej wzniesiono latarnię morską. Została ona wysadzona w powietrze pod koniec II wojny światowej, lecz szybko ją odbudowano i już w 1951 r. zaczęła funkcjonować na nowo. Licząca sobie 26,5 m wysokości okrągła wieża z czerwonej cegły jest najdalej na wschód wysuniętą latarnią morską w Polsce.
5 lipca 2003 r. krynicką ulicę Robotników przemianowano na ulicę Teleexpressu. To nie tylko jedyna taka ulica w Polsce, ale też pierwsza na świecie, którą nazwano na cześć serwisu informacyjnego.
Mieszczą się tu eleganckie wille i pensjonaty, nawiązujące do lat największej świetności kurortu.
Cały obszar Krynicy Morskiej znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Zachodnią część osady zajmuje rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej, chroniący – jak sama nazwa wskazuje – buki, ale i inne drzewa liściaste.
Krynica Morska dziś – oczami turystów:
Krynica Morska to świetne miejsce o niepowtarzalnej atmosferze.
Plażowicze są zachwyceni szerokimi plażami rozciągającymi się na kilka kilometrów: usłane są one czystym, drobniutkim piaskiem, w którym co i rusz odnaleźć można fragmenty bałtyckiego złota – bursztynu.
Dno morskie obniża się w tych okolicach powoli i łagodnie, więc można tu spokojnie kąpać się nawet z najmłodszymi pociechami.
Tym bardziej, że dzięki położeniu w rejonie Zatoki Gdańskiej wymiana wody jest wolna, co skutkuje wyższymi niż w innych nadbałtyckich kurortach temperaturami wody (nawet o kilka stopni).
Miejscem, które pokocha każdy spacerowicz, jest Wielbłądzi Garb.
Faktycznie przypominające grzbiet tego sympatycznego ssaka wzniesienie to najwyższa stała wydma w Europie – liczy sobie 49,5 m n. p. m.
Szczyt znajduje się na wschodnich krańcach miasteczka i można do niego dojechać drogą nr 501 (w kierunku Piask, ok. 2 km). To naprawdę niezwykłe miejsce – po jednej stronie rozciąga się tu przepiękna panorama Morza Bałtyckiego, po drugiej podziwiać można widok na cały Zalew Wiślany. Takie atrakcje tylko w Krynicy Morskiej!
Popularność Krynicy w ostatnich latach ciągle wzrasta – i nic dziwnego. Jej atutem jest fakt, że wciąż jest ona znacznie mniej tłoczna niż znane kurorty choćby na nieodległej Mierzei Helskiej – Władysławowa, Juraty czy Jastarni.
Powstało tu jednak wiele nowych pensjonatów, letnich domków do wynajęcia, zwiększyła się też liczba kwater prywatnych i kempingów.
Ci, którzy powracają tu po kilku latach nieobecności są bardzo pozytywnie zaskoczeni liczbą nowo powstałych pubów, barów, klubów...
Krynica Morska to dziś miejsce dla każdego.
Śmiało można ją polecić tym, którzy z grupą znajomych chcą zrelaksować się, wyszaleć, wytańczyć w krynickich klubach, ale też szczęśliwym parom, które zakochają się na nowo przy zachodzie słońca oglądanym z Wielbłądziego Garbu.
Świetnie bawią się tu zawsze rodziny z dziećmi, korzystając z uroków Bałtyku na piaszczystej plaży, a także ci, którzy uwielbiają spokojne chwile sam na sam z dziką przyrodą – na tych czekają okoliczne rezerwaty przyrody czy wejście na latarnię morską.
Znaczna część turystów wraca tu co roku, niecierpliwie wyczekując wakacji i kolejnej wizyty w Krynicy.
Czy nad polskim morzem znajdzie się druga taka miejscowość jak Krynica Morska?
Zagadnięci na krynickiej plaży turyści zgodnie odpowiadają, że nie. Nigdzie nie ma takiej mieszanki atrakcji, jak tutaj – Krynica Morska jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju.
Z rodziną, ukochanym, przyjaciółmi czy samemu, warto na wakacje wybrać się właśnie do Krynicy Morskiej i odkryć, w czym tkwi tajemnica jej niesamowitego klimatu, tak różnego od atmosfery panującej w kurortach Pomorza Zachodniego czy Środkowego... Czy to wpływ wschodniej romantycznej natury? Przekonajcie się sami.