Uwaga! Prąd wsteczny w Bałtyku
Prąd wsteczny inaczej zwany strugowym to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może wystąpić w Krynicy Morskiej. Potrafi porwać w głąb morza osobą kąpiącą się w Bałtyku i doprowadzić do utonięcia.
Prąd wsteczny pojawia się wszędzie tam, gdzie fale załamują się. Płynie do tyłu, a więc od brzegu w głąb morza. Jeśli chcący wykąpać się w morzu w Krynicy plażowicz znajdzie się pod jego wpływem, to zostaje porwany w głąb akwenu, na głębsze wody, gdzie grozi mu utonięcie.
Prąd przemieszcza się zwykle z prędkością 1 metra na sekundę, ale przy sprzyjających warunkach może osiągać nawet 2,5 metra na sekundę, nie dając możliwości porwanej osobie na wydostanie się z niego. Niestety, z tego powodu to najczęstsza przyczyna utonięć w Bałtyku
Aby wydostać się z prądu, pod żadnym pozorem nie można płynąć zgodnie z nim, a tym bardziej pod niego, tylko uciekać na boki, gdzie przemieszczają się tradycyjne prądy zmierzające ku brzegowi. To jedyna szansa na uniknięcie najgorszego.
Prądy wsteczne tworzą się najczęściej przy falochronach, dlatego powinniśmy unikać kąpieli w ich pobliżu, a zwłaszcza w strefach zakazu kąpieli, które wyznaczone są na każdej strzeżonej plaży. Pamiętajmy też, aby nie wchodzić do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga, zakazująca kąpieli.