Katedra czy zamek? Warownia we Fromborku
Wielu turystów wybierających się do Fromborka w poszukiwaniu informacji o zabytkach tego miasteczka wpisze zapewne w wyszukiwarkę hasło „zamek we Fromborku”. Dotrze jednak do artykułów na temat fromborskiej katedry i pałacu biskupiego. Jak to właściwie jest z tym fromborskim gotykiem?
Problem z nazwą
Na rozbieżności w nomenklaturze wpływa bez wątpienia skomplikowana historia Warmii i Mazur. W okresie średniowiecza tereny te podlegały państwu krzyżackiemu, zaś sama diecezja warmińska miała status swoistego państwa w państwie. Ta podwójna rola tutejszych zabudowań – zarówno kościelna, jak i świecka, administracyjna – zadecydowała o ich charakterze.
Katedra wraz z przyległymi do niej budynkami, wzniesione w XIV w. w stylu gotyckim, do dziś posiada bowiem niezwykle rozwinięty system obronny. Dzięki niemu już w czasach swojego powstania w oficjalnych dokumentach nazywana była „castrum” - a więc zdecydowanie „zamkiem”. Cała warownia została skonstruowana na planie nieregularnego prostokąta. W potężne mury wkomponowanych zostało 8 wież i baszta.
Znaczenie historyczne
W jednej z wież, dziś z tego powodu zwanej Wieżą Kopernika, przez jakiś czas mieszkał i pracował jako kanonik kapituły warmińskiej Mikołaj Kopernik. Podobno to właśnie tu opracował swoje najważniejsze dzieło - „O obrotach sfer niebieskich”. Sama bazylika archikatedralna zaś, stojąca w centrum zespołu warownego, to prawdziwa perełka stylu gotyckiego w tej części Europy. Wewnątrz jej strzelistej konstrukcji wzrok przyciągają szczególnie bogato zdobione organy z pochodzące z XVII w.